Poppr Emil

Született: 1896.

Katonai pályája:
1914. önkéntes a 83. gyalogezredben
1916. hadnagy

Kitüntetései:
MTKR lovagkeresztje
Vaskorona Rend III. oszt. hadidíszítménnyel, kardokkal
Katonai Érdemkereszt III.oszt. hadidíszítménnyel,kardokkal
Arany Vitézségi Érem
I. oszt. Ezüst Vitézségi Érem 2x
II. oszt. Ezüst Vitézségi Érem
Bronz Vitézségi Érem
Károly Csapatkereszt
Aranysarkanyús Vitéz


Háború után:



+1928. március 4. Csanádapáca


A Rendbe való felvétel alapját képező fegyverténye:

 Poppr tartalékos hadnagy egy éven belül két olyan haditettet mutatott be, hogy mindkettőért külön-külön méltónak találták a Mária Terézia-renddel való kitüntetésre.

1916. október elején Kelet-Galiciában, Baltów községnél volt a szombathelyi gyalogezred állása. Erős mozgolódás az ellenségnél arra engedett következtetni, hogy rövidesen nehéz támadást kell az ezrednek kivédeni.
A kora délutáni órákban aztán az orosz gyalogság támadásra indult és a legnagyobb hősiességgel védekező ezrednek mindkét szárnyát áttörte és azokat, valamint a balról csatlakozó német csapatokat is hátrálásra kényszerítette.

Poppr -aki tartalékban volt- egy fedezékből figyelte  a harc menetét. Látta, hogy egész ezrede hátrál. Küldönc pedig jelentette, hogy az oroszok már hátulról is fenyegetik az ezredet. Ez volt a helyzet, mikor Poppr önállóan beavatkozott a harcba.

Magasra tartott pisztollyal a futamodók elé állt. Erélyes fellépésével sikerült mindegy 80-90 embert, köztük századának néhány katonáját is feltartóztatni. Ezekkel megszállatta az erdőcske szegélyét. Itt a legkisebb távolságra várt be egy közeledő orosz zászlóaljat, hogy azt pusztító gyorstűzzel fogadhassa. Majd embereit vezette ellentámadásra. Véres kézitusa keletkezett, amelyben a Poppr példáján felbuzdult magyarok győzedelmeskedtek.
A Mária Terézia-rend káptalanja a haditett jelentőségét így adta meg:
„Poppr Emil tartalékos hadnagy a keletgaliciai Batków-nál 1916. október 4-én vívott harcban, a válságos harchelyzetben, a zászlóaljparancsnokságot önállóan átvette és azt példaadó vitézségével eredményes ellentámadásra vezette se ezzel a Batków-nál fekvő és az összhelyzetre fontos állás visszafoglalásához lényegesen hozzájárult.”

A vázolt haditett után háromnegyed évvel, 1917. július 3-án a szombathelyi ezred,  még mindig Batków-nál állt. Ebben az időben keletgaliciai arcvonalunk újból támadást várt. De sehogy sem sikerült felderíteni, hogy milyen haderőkkel és mikor fog s milyen helyen az orosz támadás megindulni.
Ebben a kínos bizonytalanságban önként jelentkezett Poppr, hogy majd szerez foglyot.
Poppr tehát még aznap 35 önként jelentkező vitézzel felkészült a vállalkozásra. A maga szerkesztett robbantó szerszámot Poppr a július 4-én hajló éjjel, emberei segítéségével, az orosz drótakadályok alá csúsztatta.
Hajnalban aztán Poppr felrobbantotta a maga szerkesztette készüléket. Számítása bevált. Az orosz drótakadályban 12 méter széles és 150 méter hosszú hézag keletkezett.  Bár a helyenként összebogozódott dróton való áthatolás némi időveszteséget okozott, a roham minden veszteség nélkül sikerült, mert a robbanás által meglepett oroszok az első pillanatban nem fejtettek ki ellenállást. Csak az orosz állásban került harcra a sor, amikor Poppr hadnagy arra szánta el magát, hogy a robbantási eredményt kiaknázza. Másfél óráig tartó kézigránátharccal ugyanis a betörési pontot 1500 lépés szélességű résre bővítette ki.
Mikor ez megtörtént, Poppr háborítatlanul és anélkül, hogy egyetlen embert is elvesztett volna, de számos fogollyal tért vissza

A Mária Terézia-rend káptalanja ezt a haditettet is a lovagkereszttel való kitüntetésre méltónak ítélte. Az indoklás így hangzik:

„1917. július 4-én egy vállalathoz önként jelentkezett, melynek végrehajtására a hadsereg arcvonala előtti teljes felderítetlen viszonyok felkutatásához, foglyok ejtése céljából volt szükség, ami a várható ellenséges támadásra tekintettel nagy fontossággal volt. A kiváló vitézséggel és körültekintéssel végrehajtott vállalat teljes sikerrel járt. A foglyok bemondásai értékes adatokat nyújtottak a magasabb vezetőségnek ama rendszabályok megtételére, amelyek az ellenséges tömegtámadást meghiúsították. A merész vállalathoz fűzött siker az összhelyzetre nagyjelentőségű volt”.

Érdemességét a Rend 1922. június 27-én állapította meg.


Forrás: Felszeghy...: Rendjelek és kitüntetések történelmünkben Bp. é.n.
Bardolf Carl von: Der Militär Maria Theresien Orden Wien 1944.