Katona Lajos
5. k.gy.e.

Az oroszok hónapokon át tartó galíciai visszavonulásuk közben elérték a Szeret­vonalat, hol előre elkészített, hatalmasan kiépített állásaikban komoly kísérletet tettek védelmi vonaluk állandósítására. Üldöző csapataink előretörése is vesztett már lendületéből s így a
Szeret­vonalon bizonyos időre elült a fegyverek zaja. Az 5. közös gyalogezred ebben az időben Tarnopollal szemben volt állásban s egyelőre egész harci tevékenysége az ellenség erősségének megállapításában s így a további előrenyomulás lehetőségeinek felderítésében merült ki. Különös fontossággal bírt a szemben álló csapatok mineműségének és harci készségének megállapítása, azért a magasabb parancsnokságok foglyok ejtésére hívták fel az egyes ezredeket.
Az 5. ezrednél Katona Lajos szakaszvezető önként vállalkozott arra,
hogy élő oroszt hoz át. Magához vette két bajtársát és kúszva megközelítette az ellenséges állásokat védő drótakadályerdőt. Az akadályok előtt mozgó orosz őrszemek teljesítettek biztosító szolgálatot. Katona szakaszvezető meghúzódott a sűrű drótakadályok között s egy éppen arra haladó orosz járőrt fegyvertusával leterítette. Éppen magával akarta cipelni sebesült foglyát, mikor léptek zaját hal­lotta. Meglapult és várt. Egy orosz altiszt jött egy emberrel felváltásra. Katona szakaszvezető őket is elfogta és áthozta századához. Sikerén felbuzdulva másnap erős járőrével egy orosz tábori őrsöt támadott meg és gépfegyverestül együtt elfogta. A foglyok értékes adatokat közöltek állásaik és a szemben álló orosz erők felől.
 

Forrás: A magyar nemzet aranykönyve Bp.1921.