Dénesi Alajos

48. k.gy.e.

A flitschí áttörés, valamint csapatainknak Udine irányában történt gyors előrenyomulása következtében tarthatatlanná vált az olasz isonzói haderő helyzete s 1917. október végén megkezdődött gyors visszavonulása a Tagliamento felé. Görz és az adriai tengerpart közt álló ezredeink harcra felkészülten vetették magukat a visszaözönlő ellenség után, hogy állandó nyomással tegyék teljessé az olasz isonzói hadsereg katasztrófáját. Az üldöző harcok során Görz irányából tört előre a 48. közős gyalogezred, melynek osztagai állandóan nyomában voltak a hátráló ellenségnek és heves küzdelmeket vívtak az olasz utóvéd csapatokkal.
Az üldöző harcokból kiváló eredménnyel vette ki  részét Dénesi Alajos hadapródjelölt, aki szakaszával több ízben ütközött össze a visszavonulást fedező olasz erőkkel s dicsőségteljes harcok árán nyitott utat ezredének az olasz síkság felé.
A 48-ik közös-gyalogezred emlékezetes sikerekben gazdag utat tett meg a Piavéig, hol az olasz haderő végre megállapodott és komoly ellenállást fejtett ki. Noventa városka mellett érte el a 48-as ezred az olaszok új védelmi vonalát, hol azonnal kísérletet tett a folyón való átkelésre. Ezen átkelési kísérlet azonban a Piave nyugati partján előre kiépített védőállásokban elhelyezkedett olaszok pusztító tüzében kudarcot vallott. Dénesi Alajos hadapródjelölt szintén részt vett ezredének eme veszteségteljes vállalkozásában, hol hősies kitartással és kiválóan vitéz magatartással igyekezett sikerre vinni az átkelést, de minden erőmegfeszítése hiábavaló volt. Az olaszok szétlőtték a vitéz 48-asok pontonjait, miközben Dénesi hadapród is súlyosan megsebesült. A lelkes zászlóst az egész offenzíva ideje alatt tanúsított bátor magatartásáért arany vitézségi éremmel tüntették ki

Forrás: A magyar nemzet aranykönyve Bp.1921