Biró Albert
2. hv.hu.e.

A küldöncszolgálat egyike volt a legveszélyesebb és legfontosabb ténykedéseknek az első arcvonalban. A dúló csaták idején számtalanszor megszakadt a harcoló csapatok telefonösszeköttetése parancsnokságukkal s ilyenkor küldöncök útján tartották fenn az összeköttetést. Ezen szolgálat lelkiismeretes teljesítéséhez nagy érdekek fűződtek. Egy­egy parancs idejében való megérkezése, vagy késése sokszor ütközetek sorsát dön­tötte el. Százakat mentett meg, vagy talán még többeket taszított a pusztulásba.
Szemléltető példája ennek Biró Albert 2. honvéd  huszárezredbeli közhuszár hőstette, aki 1915. augusztus 2­án Chorostow­nál vívott ütközetben a legerősebb fegyver­ és ágyútűzben továbbított fontos parancsokat.
Ügyességének és hősies kötelességteljesítésének tudható be, hogy a tartalékok még idejekorán avatkoztak harcba, miáltal az ütközet sorsát döntötték el. De nemcsak küldönc, hanem csatár, vagy járőrszolgálatban is derekasan megállta helyét Bíró közhuszár. Minden vállalkozásban önként vett részt s vetekedő hősiességgel harcolt. 1915. szeptember 8­ikán Mukoszynnál vívott kézitusában önfeláldozó bátorsággal két ízben is megmentette szakaszparancsnokának életét, kit a cserkeszek kezei közül ragadott ki. Mindenkori vitéz magatartásáért méltó elismerésben részesült a derék huszár.
 

Forrás: A magyar nemzet aranykönyve Bp.1921.